Kablosuz Ağ Şifremi Unuttum Nasıl Öğrenebilirim !

Modeminize kablosuz bağlantı yaparken şifre ile karşılaşıyor iseniz ve şifrenizi bilmiyorsanız yapmanız gerekenleri anlatacağım.

 

Kablosuz Ağ Şifremi Unuttum Nasıl Öğrenebilirim  

Wifi Şifresini değiştirme

password-recovery

Modeminize kablosuz bağlantı yaparken şifre ile karşılaşıyor iseniz ve şifrenizi bilmiyorsanız yapmanız gerekenleri anlatacağım.Kendinize eziyet etmeden önce modemin altında şifreniz yazılımı diye kontrol edin. Çünkü Tp link modemlerin çoğunda altında içersin de tanımlı olan W lan şifresi yazılıdır modeminize reset attığınız zamanda tanımladığınız eski şifre silinerek bu tanımlanır.Ayrıca modemin isim ve şifre değilde sadece şifre değiştirdiğinizde, bilgisayarınızda eski şifre kaldığı için kablosuz ağları yönet seçeneğinden bilgisayarınızda bulunan eski şifrenizle tanımlı modem ismini silip yeniden yeni şifrenizi girmeniz gerekmektedir.
Sadece kablosuz olarak bağlı halde bulunduğunuz modemin şifresini öğrenmek istiyor iseniz yazının sonundaki Mavi renkli kısmı gözden geçirerek kayıtlı şifreyi de görebilirsiniz.


Ethernet Kablosu Yardımı ile Öğrenme:
Kablosuz yayın yapabilen modeminize eter net kablosu ile bağlanarak kablosuz şifresini öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler öncelikle modeminizin ve bilgisayarınızın bağlantısını kablo üzerinden sağlayarak modem ayar sayfasına ulaşmanız gerekmektedir.Modem ayar sayfasına ulaşabilmek için 2 yöntem vardır birincisi modeminizin vermiş olduğu CD’deki programı kurarak veya internet tarayıcı programı yardımı ile varsayılan ağ geçidi numarasını kullanarak ayar sayfasına girmek. (Önerilen Tarayıcı ile giriştir..)
Cd ile yapılan ayarları anlatmayacağım çünkü size verilen modem cd içerisinde ki yönergeleri kontrol edebilirsiniz.
***Bilgisayarımız ile modemimizi bağladıktan sonra (Kablo Yardımı ile) denetim masası veya control panel üzerinden Ağ ve İnternet-Ağ Paylaşım Merkezine giriyoruz ve buradan ağ bağdaştırıcı ayarlarını değiştir seçeneğini takip ediyoruz. Açılan ekrandaki bağlı olan yerel ağ bağlantısı (Yani üzerinde Çarpı olmayan ağ) üzerine 2 defa tıklıyoruz ve yerel ağ bağlantısıDurum diye açılan pencerede Ayrıntılar kısmına giriyoruz ve burada IPv4 Varsayılan Ağ Geçidikarşısında bulunan “Örnek: 192.168.2.1” bulunan numarayı alıyoruz ve bir internet tarayıcısı açıyoruz. (İnternet Explorer olur Google Chrome olur.) Ardından bu numarayı adres çubuğumuza giriyoruz ve enter diyoruz. Ardından açılan ekranda sizden kullanıcı adı ve şifre isteyecektir bu bölümü siz daha önceden değiştirmemiş iseniz kullanıcı adınız admin şifreniz boş olabilir ancak bu durum tüm modem marka ve modeller için aynı değildir bunu kullanıcı adını ve şifrenizi bulamazsanız google üzerinden modem şifreleri olarak aratırsanız modeminizin marka ve modeline göre modeminizde tanımlı olan şifre ve kullanıcı adını bulabilirsiniz. (Ttnet’ten satın alınan modemlerin kullanıcı adı admin şifresi ttnet olur genelde bilginiz olsun.) Modeminizin arayüzüne girmek için gerekli olan şifrenizi değiştirdiniz ve unuttuysanız reset atmanız gerekmektedir. Yalnız reset işlemi modemde ki internet kullanıcı adını silecektir Ttnet müşteri hizmetlerini arayarak bu bilgileri alabilirsiniz.
Ardından açılan arayüz penceresinde bulunan güvenlik veya kablosuz seçenekleri içersin de bulunan kablosuz ağ güvenliği bölümlerinden modeminizin şifresini görebilirsiniz ve değiştirebilirsiniz.Modeme Reset Atarak Yeni Şifre Belirleme: 
Eğer elinizde ethernet kablosu yoksa ve şifrenizi bilmiyorsanız modemin altında fabrikadan tanımlı şifre var mı diye kontrol edin. Eğer burada da Wlan şifreniz yok ise modeminizin şifresini kaldırmak için modemimize reset atmanız gerekebilir.Ancak bu işlemi gerçekleştirmeden önce TTnet kullanıcı adı ve şifrenizi yani hat üzerinizdeki kullanıcı adından bahsediyorum bilmeniz gerekir çünkü bu şifre silinecektir. Eğer bununla ilgili şifrenizi bilmiyor iseniz. TTnet müşteri hizmetlerini arayarak internet kullanıcı adı ve şifrenizi isteyiniz bu kullanıcı adını ve şifrenizi girmezseniz internet Bağlantınız sağlanmayacaktır+modem üzerindeki internet ışığı yanmaz. Modemimizi resetledikten sonra ağ şifreniz kalkacaktır ethernet kablosu ile şifrenizi öğrenme kısmında da bahsettiğim gibi şifresiz ağınıza bağlanarak ve varsayılan ağ geçidi numaranızı kullanarak yeniden bir şifre tanımlayabilirsiniz.

Kablosuz Ağ Üzerinden Öğrenme:
Kablosuz bağlantınızı bilgisayarınız otomatik yapıyor ve şifrenizi bilmiyor iseniz bunun için Ağ bağlantılarınızın içerisin de veya Denetim masasında (AĞ ve PAYLAŞIM MERKEZİ) kablosuz ağları yönet ekranındaki listede bulunan modem isminizin üzerine iki kez tıkladığınızda gelen ekran üzerinden Güvenlik Sekmesine girerek ŞİFREYİ GÖSTER kutucuğunu doldurduğunuzda şifre bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Yazar: Uğur Karal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.