Ömrü uzatan 7 yiyecek

Kim daha fazla yaşamayı istemez ki? Yediklerimize içtiklerimize dikkat ederek yaşam kalitemizi artırabilir, tahmini yaşam süremizi uzatabiliriz. Uzmanların ömrü uzatma etkisi gösteren 7 yiyecek önerisi…

Kansere karşı koruyucu: BROKOLİ
Brokoli ve diğer turpgiller ailesine dahil olan sebzeler, sulforafan ve diğer antioksidanlarla doludur. Bu özelliğinden dolayı serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı sağlıklı hücrelerin korunmasına yardım eder.

Brokolinin nasıl tüketilmesi gerektiğine gelince, çiğ yemenin daha iyi olduğunu söylemek gerekiyor. Son yapılan çalışmalara göre brokoliyi suda haşlamak, içineki kanserle savaşan maddelerin büyük bölümünün yok olmasına yol açıyor.

Kalp sağlığı için: TAM TAHILLILAR
Tam tahıllılarda çeşitli antioksidanlar ve vitaminler bulunur. Bu yiyecekler birer lif kaynağıdır. Dolayısıyla yüksek kolesterole karşı korunmaya ve diyabete karşı kan şekeri seviyesini düzene sokmaya yardım eder. Diyabete karşı korunmada da etkili olduğunu söylemek gerekiyor.

Tam tahıllı özelliği taşıyan yulaf, “avenantramide” denilen, kolesterole karşı koruyucu özellik taşıyan özel bir antioksidana sahip.

Beyin, kemikler ve kaslar için: ÜZÜMSÜ MEYVELER
Çilek, böğürtlen, ahududu, yaban mersini gibi üzümsü meyveler sadece ömrü uzatmakla kalmıyor, yaşam kalitesinin artmasını da sağlıyor. Serbest radikallerin zararlarına karşı koruyucu özellikte antioksidanlara sahip olan üzümsü meyvelerin özellikle antosiyanin adlı antioksidanı; beyin fonksiyonlarını, vücut dengesini ve kasları korumada etkili olduğu biliniyor.

Enflamasyona (iltihaplanma) karşı: SİYAH ÇİKOLATA
Bitter çikolata, enflamasayon azaltıcı flavonoidlerle doludur. Ayrıca antioksidan ve kan pıhtılaşmasını önleme özelliklerine de sahiptir.

Enflamasyon azaltma, yaşam süresine direkt etki eden bir özelliktir. Çünkü araştırmalar, moleküler enflamasyonun daha fazla yaşlanma ve hücre ölümlerinde sorumlu olabileceğini gösteriyor.

Kanseri önlemek için: DOMATES
Domates harika bir likopen kaynağıdır. Yağda eriyebilen bu besin maddesi, prostat, akciğer ve mide kanserleri gibi bazı kanserlere karşı korunmada etkilidir.

Betain gücü için: PANCAR
Pancar, betain yönünden zengindir. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre betain, enflamasyonu önlemede belirleyici öneme sahip bir birleşiktir.

Kolesterolü düşürmek için: CEVİZ
Ceviz, enflamasyonu (iltihaplanmayı) azaltıcı etki gösteren omega 3 tipi yağ asidi grubunda bulunan alfa linoleik asit kaynağıdır. Bu asit kalp krizine karşı koruyucudur ve kalp atım bozukluklarını önler.

Yazar: Uğur Karal

1 thought on “Ömrü uzatan 7 yiyecek

    mulberry antony

    (Ağu 28, 2012 - 23:47)

    I do trust all the concepts you have presented in your post. They’re very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too quick for beginners. May you please lengthen them a little from next time? Thank you for the post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.