Motosiklet terimleri sözlüğü

ABS

(ing. Anti-lock Brake System , Alm. “Anti Blockier Sytem” – Wabco Gmbh tarafindan patentli)Kilitlenme önleyici fren sistemi. Sistem, yol şartlarina göre kilitlenmeyi hissedip, bilgisayarda değerlendirmekte ve durma süresince birden cok kez freni açip kapayarak kilitlenmeyi önlemektedir

Artçi Motosiklet
Motosikletlerle grup sürüşü sirasinda en arkadan gelen motosiklete verilen genel isim
kaynak: Baktabul Msn messenger ifadeleri, Avatar, gif, smiley, Resimli Siirler, izle, indir, Komik Resimler, programlar, Resimleri, Haberler

Alternatör
(Fr.Alternateur , ing.Alternator) Motor çalişirken ürettiği doğru akim (DC) ile elektrik sistemini besleyen güç üretim ünitesi.

Antifriz
(ing.Anti freeze) Soğutma suyunun donmasini engellemek için radyatöre konulan , %50’si glisol , %50’si su olan bir sividir.

Avans
Ateşleme avansi olarak da bilinir. Silindir içinde sikiştirilan yakit hava karişiminin tamamen yanabilmesi için gereken süredir.

Balaklava
Genellikle kiş kullanimi için, bazen sadece gözleri, bazen de tüm yüzü açik birakan , kafaya geçirilen bir nevi bere.

Beemer
BMW motosikletlere verilen , yerleşik argo bir tanimlama.

Beygir Gücü (BG)
(ing.Brake Horse Power) 75 Kg’lik bir ağirliği 1 metre hizla hareket ettirmek için gereken güç. Motorun gücünü belirtmek için kullanilir. 1 KW = 1,36 metrik HP ‘dir (Yaklaşik olarak) Kisaltma olarak bazen CV (it. Cavalli Vapore) , PS (Alm.Pferde Starke) , CV (fr.Cheval Vapeur) veya CV (Sp. Caballo de Vapor)karşilaşilabilir. SAE (Society of Automotive Engineers – USA)‘ye göre 1 HP = 1,0138 PS (DIN – Deutsches Institut für Normung) . Not: 1 metrik HP = 1 PS

Boxer
(ing.)ilk kez Ferdinand Porsche tarafindan tasarlanan , iki pistonun 180 derece aciyla yere paralel ve birbirlerine karşi çaliştiği motor sistemi. Piston kollarini birbirlerine karşi çaliştiği için boksör hareketine benzetilerek bu isim verilmiştir. BMW R serisi motosikletlerde bu tip motor kullanilmaktadir. (Flat Twin de denir)

Buji
(Fr.Bougie , ing. Spark Plug) Ateşleme ünitesi. Porselen bir yalitkanin içine yerleştirilmiş bakir bir çubuk ve bunun ucunda + ve – kutuplari temsilen araliği genellikle 1- 3 mm olan iki metal parça arasinda oluşturduğu yüksek voltajli kivilcim vasitasi ile sikiştirilmiş benzin ve hava karişimini ateşlemeye yarayan motor parçasi.

Bobin
(Fr.Bobine) Akü voltajini bujide atlama yapip kivilcim oluşturabilecek seviyede yükselten ( 15.000 – 25.000 Volt , düşük amper) araçtir.

Countersteer
(ing.) Gidonun dönülmesi gereken virajin yönünün tersine çevrilmesi işlemine verilen ad. Solu it sola dön , saği it sağa dön tekniği. (Detayli eğitimi almadan denemeyin)

Custom
(ing.) Sipariş üzerine özel üretilmiş , veya zevkinize göre kendinizin kişiselleştirdiğiniz her tip motora verilen ad. (Custom XT200 , custom CBR900RR gibi..)

Cruiser
(ing.) Fabrika üretimi tüm gezinti motorlarina verilen ad. Yere yakindirlar. Sürat ve viraj almak için uygun değildirlerdir. Seri olarak üretilmiş tüm Harley Davidson’lar , Honda Shadow-Magna , Kawasaki Vulcan-EN serileri vs. bu gruba girerler)

Chopper
(ing.) Tam kelime karşiliği helikopterden gelmedir. Seslerinin benzemesinden çağrişim yapilmiş olabilir.Ön çatal açisi (rake) geniş olan cruiser tipi özel üretim motorlara verilen isimdir. Seri olarak üretilmezler. webmaster dan not: helikopterler havayi kestikleri için chopper diye anilirlar. Genelde cruiser tipi motosikletlerin kesilip biçilerek yada tamamen elde yapanin kendi tasarimi olarak ama yine kesip biçilerek yapilmasindan kaynaklanan bir terimdir.

Conta
(it.Giunta , ing.Gasket) Sizdirmazliği sağlayan , genellikle isiya dayanikli kauçuk , kösele veya kurşun gibi malzemelerden yapilmiş ince parçalara verilen genel ad. (Örnek: Silindir bloğu ile silindir kapaği araindaki sizdirmazliği sağlayan silindir contasi)

D.O.H.C.
(ing. Double Over Head Camshaft) Çok supapli (silindir başina 4 ve fazlasi) motorlarda motor üstünde bulunan supap açma kapamaya yarayan çift kamin kisaltilmiş hali.

Debriyaj Kuru
Otomobillerde bulunan sistem gibi , daha çok yüksek torklu motosikletlerde motor hareketi ile dişli kutusunu ayiran kuru(yağsiz) debriyaj sistemidir.

Debriyaj Islak
şanziman yağinin içinde bulunan birçok kavramadan oluşur. Kavramalarin arasinda yağ bulunur. Daha çok yüksek devirli spor motosikletlerde kullanilir (soğutma amaçli)

Desmodromic
Motosiklet motorunda özel bir supap kontrol sistemi. Geleneksel yay ile geri çekme yerine ilk kez Mercedes tarafindan kullanilmiş ve şimdi Ducati motosikletlerinde gelenekselleşmiş bir sistemdir. Daha yüksek devir ve beygir gücüne imkan tanir

Dirt Bike
Özel bir yariş türü olan çamurlu pistlerde yarişmak amaci ile üretilmiş motokros tipi motosikletlere verilen ad

Disk Fren
Frenlemenin fren balatasi – kaliperler ve çelik disk üçlüsü ile sağlandiği sistem.

DOT
(ing. Department of Transportation) Ulaşim departmanin belirlediği standartlari imleyen kisaltma.

Dört Zamanli
Pistonun her devrinde 4 işlem yapilir. 1.zaman:Hava veya yakit hava karişimini emme 2. Sikiştirma, 3. Ateşleme/Patlama (Kimyasal enerjinin mekanik enerjiye dönüştüğü nokta 3.Egzozdan atma.

Dual Sport
(ing.) Hem iyi yol hem de kötü yol koşullarina cevap verebilecek nitelikteki motosikletlere verilen ad.

Distribütör
(Fr. Distributeur) Motorun ateşleme sirasina göre bujilere akim dağitan araç.

Easy Rider
Meşhur motosiklet filmi.(1969, Peter Fonda, Dennis Hopper, Jack Nicholson)

Egzoz
(ing. exhaust) Motorlu tasitlarda yanan gaz veya bunun duzenegi (Yanliş kullanim : eksoz, egzos , egsoz , ekzost…..)

Enduro
(ing. Endurance) Kelime anlami dayanikliliktan gelen bu terim hizdan çok zamana karşi belli tecrübe ve yeteneklerin ön plana çiktiği yarişlara verilen genel addir

Enduro Motosikleti
(ing.) Motokros motosikletinden farkli olarak daha aralikli vites oranlari ve 650cc’ye kadar da motor hacimleri olabilir. Daha hizli olmakla birlikte motokross motosikletlerinden daha ağir olurlar.

Entegre Fren
Tek bir pedal veya kola fren uygulandiğinda işlemci veya mekanik dağilim ile ön-arka tekerleklere giden hidrolik basincini ayarlayarak motosikletin en kisa/güvenli şekilde durmasini sağlayan fren sistemi.
kaynak: Baktabul Msn messenger ifadeleri, Avatar, gif, smiley, Resimli Siirler, izle, indir, Komik Resimler, programlar, Resimleri, Haberler

Flat Twin
(ing.) iki pistonun 180 derece aciyla yere paralel ve birbirlerine karşi çaliştiği motor sistemi.(Bknz.Bokser)

Full-Face Kask
(ing.) Çenesi açilip kapanmayan , yarim olmayan ve kafanin tamamini koruyan kask tipine verilen ad. En iyi korumayi sağlayan kask tipidir. Kullanimi nispeten biraz daha zordur.

Gidon
(fr.guidon) Motosikleti yönlendirmeye yarayan tutamaç.Yönelteç (Yanliş kullanim : didon)

Gidon Amortisörü
Ani bir çukura girildiğinde ön tekerleğin motosikletin yol çizgisinden ani sapmasini engellemek için insan gücünün karşilayamayacaği büyüklükteki yükü absorbe etmek için kullanilan düzenek. Genellikle yariş motosikletlerinde kullanilirlar.

GPS
(ing. Global Positioning System) Küresel konumlama sistemi. Dünya yörüngesindeki yaklaşik 24 uydudan gelen sinyalleri analiz ederek noktasal hassasiyette konumunuzu belirlemeye yarayan sistem. Uygun donanimli ve yazilimli bir GPS aleti ile yol tarifi alabilir , gittiğiniz yerleri hafizaya kaydedebilirsiniz.

Hava Filtresi
Motorun emme manifolduna giden havayi temizlemeye yarayan süzgeç/filtre.

Heel – Toe Shifter
(ing.) Motosikletteki klasik vites değiştirme sistemine eklanan bir parça ile ayağinizi koyduğunuz bir plaka vasitasi ile topuk kismina bastirdiğinizda vitesi büyüten , burun kismina bastirdiğinizda ise vitesi küçülten bir sistemdir. Genellikle Cruiser tipi motorlarda görülür

Highsiding
(ing.) Sürücünün motosikletin gidonunun üzerinden uçtuğu durumlar için kullanilan terim. Genellikle arka frenle yapilan ağir frenlemelerde motosikletin arkasi yalpalarken sürücünün freni birakmasi sonucu boşalan yükün tepkisi sonucu sürücüyü üzerinden firlatmasi durumu.

HOG
(ing. Harley Owners Group) Harley sahipleri grubu. Dünyaya yayilmiş yaklaşik bir milyon üyesi olan , 1983’de kurulmuş bir kulüptür

Iron Butt
(ing.) Tam türkçeye çevirmek yerine neyi ifade ettiğini söylemek daha iyi olacaktir. 1 günde 1000 mil (1609 km) yol yapan motosikletçilerin kazandiği gayri resmi bir ünvandir. Iron Butt Rally ise 11 günde 11.000 mildir.

Jikle
(fr.gic lée) Emme manifolduna giden havayi kisarak karişimin zengin (yakit ağirlikli) olmasini sağlayan düzenek. Bazi motosikletlerde elle , bazilarinda otomatiktir. Özellikle soğuk havalarda ilk çaliştirmada kullanilir. (Zenginleştirici – enrichener olarak da kullanilir) (Yanliş kullanim : cikle)

Jump Start
(ing.) şarji bitmiş bir akünün çalişir durumdaki bir aracin iyi durumdaki bir aküsünden paralel kablolarla şarj/diğer araci çaliştirma yöntemidir.

Jant
Lastiklerin takildigi tekerlegin cember bicimindeki bolumu,ispit (fr.jante) (Yanliş kullanim : Cant)

Kampana fren
Frenlemenin fren balatasi – yay – güç kolu ve çelik tas ile sağlandiği sistem. Genelde eski motorlarda ve günümüzde de bazi motosikletlerin arka tekerleklerinde kullanilir.

Kaliper
Disk frenlerin, balatalari da içeren ve disklerin hidrolik oalrak sikilmasina yarayan kismi.

Karbüratör
(fr.Carburateur) Patlamali motorlarda yakit ile havayi kariştiran düzenek

Karenaj
Motosikletin sasisini orten bir nevi karoser (Yanliş kullanim : Grenaj)

Kask
(fr.casque) Kullanicinin başini ciddi yaralanmalardan korumak için giydiği koruyucu başlik

Kickstarter
(ing.) Günümüzde yaygin olarak kullanilmamakla birlikte Motocross , Scooter , Commuter tipi motorlarin bazilarinda elektrikli marşla birlikte veya tek başina sunulan , bir pedala aşaği doğru bir kuvvet uygulanarak motorun başlangiç hareketinin sağlanmasi sonucu motorun çalişmasina yardimci olan düzenek.

Kill Switch
(ing.) Motorun ateşleme düzeneğine giden elektriği kesmeye yarayan düğme. Özellikle kaza aninda ilk yapilmasi gerekenlerden biri motora giden ateşlemeyi keserek olasi bir yangini engellemektir.

Konjektör
Voltaj Ayarlayaci. Alternatörün ürettiği yüksek voltajli elektriği tüm elektrik sistemini besleyebilecek seviyede sabit tutmaya yarayan regülatör.

Karter
Motorun alt kismini muhafaza eden parça.

Katalitik Konvertör
Egzoz gazinda bulunan zararli CO veya HC bileşiklerini yakarak daha az zararli gazlara çeviren , 1974 yilinda buluşu yapilmiş , gaz emisyonunu düşüren bir parçadir.

Lowsiding
(ing.) Motosikletin ve sürücünün yere düştüğü durum. Bazen motosiklet sürücüleri bilinçli olarak motosikletlerini birakarak/kaydirarak düşerler , ancak bu durum bazen daha fazla hasar ve yaralanmalara yol açabilir.

LED
(ing. Light Emitting Diode) Işik saçan diyot. Klasik ampüllere göre elektrik akimina daha hizli tepki verdiklerinden dolayi ikaz işiklarinda (sinyal , stop lambasi gibi) kullanilmaya başlanmiştir.

Lambda Sensörü
Katalitik Konvertör’ün önüne yerleştirilen , egzoz gazindaki O2 miktarini ölçen aygittir. Sensör karişimdaki O2 miktarini mV olarak hesaplayip değeri kumanda merkezine (beyin) ileterek en uygun karişimin hazirlanmasini sağlar.

Moped
(fr.)Pedaldan yardim alarak çalişan max.50 cc’lik motorlu bisiklet.

Motokros (MX)
(ing. Motocross) Genellikle insan yapimi tepeler ve dönüşlerle dolu , toprak-çamur karişimi pistlerin olduğu ve “Moto” adi verilen (Bizde bilinen adi ile Motokros motoru , dağ motosikleti) motorlarla yapilan yarişma

Motokros motosikleti
Yerden yüksek , yüksek ve yakin vites oranli (Yüksek hizlanma , düşük üst hiz) , fazla ön amortisör yolu olan , özel dişli lastikli , büyük cantli motosikletler. Dağ motosikleti olarak da bilinirler. Genellikle 250 cc’ye kadar olurlar.

Motor Koruma Demiri
Motosiklet motorunu diş darbelerden korumak için şasiden destek almiş çelik bir korumadir.

Motosiklet
(fr.motocyclette) Motor silindirinin hacmi 125 cm³ den buyuk olan, iki tekerlekli motorlu tasit (yanliş kullanim : MotoRsiklet)

Naked Bike
(ing.) Karenaji (rüzgar korumasi) olmayan/çok az olan , şasesi açikca görülebilen spor – spor/turlama motorlarina verilen genel ad. Çiplak motor.

Orta Sehpa
Motosikleitn alt kismina monte eidlmiş, yayli mekanizmasi olan, kullanildiğidinda motosikletin arka lastiğini yerden havada tutan veya motosikleti dengede tutan aparat.

Odometre
(fr.odomètre) Motosikletin o ana kadar kattetiği mesafeyi mil ya da kilometre cinsinden gösteren ekrana verilen ad.

Off-Road
(ing.)Asfaltlanmiş , beton atilmiş , düzlenmiş , kisaca işlem görmüş yollar dişindaki yollar. Köy yollari veya stabilize yollar off-road değillerdir.

Orta Sehpa
(ing. Centre Stand) Motosikletin ağirlik merkezine çok yakin konumlandirilmiş , motosikletin dengede durmasi sağlayan (zincir yağlarken , lastik değiştiriken , kişlamalarda) çift ayak.

Paralever
(Alm.) ilk kez BMW R100GS de kullanilna radikal bir arka süspansiyon sistemidir. Paralelogram prensibi ile çalişan ve bir tork kolu yardimi ile şaftin iki açida hareketine olanak taniyan sistem.

Peg
Motosikleti kullanirken ayaklarin konulduğu yer , ayaklik (Yanliş kullanim : ped)

Pilyon
(ing.pillion) Motosikletde sürücünün arkasinda yolculuk yapan kişi, yolcu.

Pilot
Motosiklet sürücüsü , sürücü

Rider
(ing) Pilot , motosiklet sürücüsü , sürücü

Ride to Work Day
(ing.) 1989 yilinda işten eve evden işe t-shirtleri ile ağza dolanan bu etkinlik 1992 ‘den beri düzenli olarak her yil motosiklet sürücülerinin motosikletleri ile işe gitmesi ile anilir.

RPM
(ing. Revolution Per Minute) Motorun bir dakikada yaptiği tur sayisi. Devir/dakika

Radyatör
(Fr.Radiateur) Soğutma sistemi yağ veya su ile olan araçlarda isinmiş siviyi peteklerinden geçirirken fan veya aracin hizinin oluşturduğu akimdan faydalanarak soğutmaya yarayan araçtir.

Reflektör
(ing.Reflector) Yansitaç. Kendisine gelen işiği değişik açilarda yansitmaya yarayan araç.

Rölanti
(Fr.Ralenti) Gaz kelebeği serbest durumdayken, motorun yüksüz ve boşta çalişma devridir.

S.O.H.C.
(ing. Single Over Head Camshaft) Supapli (silindir başina 2 veya fazlasi) motorlarda motor üstünde bulunan supap açma kapamaya yarayan üstten tek kamin kisaltilmiş hali.

Sele
(fr. selle) Motosikletin veya bisikletin oturulacak yeri

Sıkıştırma Orani
Piston alt ölü noktada iken hesaplanan silindir içi hacmin , piston üst ölü noktaya geldiğinde hesaplanan hacime oranidir.Dizel motorlarda sikiştirma orani benzinlilere göre daha yüksektir.

Sissy Bar
(ing.) Genellikle cruiser tipi motorlarda pilyon (yolcu) nun yaslanabileceği arkalik.

Scooter
(ing.)Ortada ayak koyma yeri olan -veya ortada deposu olmayip , sadece şase geçişi olan – küçük motosiklet.(Piaggio Vespa türün ilk örneklerindendir.)

Sportbike
(ing.)Pistlerde yarişmak amaci ile üretilmiş hiz motosikletlerinin genel adi ( Honda CBR 1000RR , Kawasaki ZX10R , Yamaha R1..)

Sport-Tourer
(ing.) Spor bir motosiklet gibi sportif motora sahip olan , ancak turlama motorlarindaki gibi konfor içeren motosiklet ( Honda PAN European ST1300, Yamaha FJR 1300 , BMW K1200GT…)

Stoppie
(ing.)Ön frenlerin ayarli bir şekilde sikilmasi ile ön teker dengeli bir biçimde duruken arka tekerleğin havalanmasina verilen ad(Dikkat , sadece profesyoneller yapabilir ve tehlikelidir)

Supap
(fr.soupape) Valf olarak da bilinir. 4 zamanli motorlarda silindirlerin üzerinde , iki zamanlilarda yanlarinda buluna giriş ve çikiş kanallarinin kapaklari. 4 zamanli motorlarda biri emme , biri ekzoz olmak üzere en az 2 adet bulunmaktadir.(Yanliş kullanim : Sibop , sübap vs..)

Supercross
(ing.) Motocross yarişmalarinin kapali alanlarda ve görece daha kisa parkurlarda yapilan hali.

Swing Arm
(ing.) Salincak. Motosikletin şasesi ile arka tekerleğin bribirinden bağimsiz hareket etmesine olanak taniyan parça.

Sentetik Motor Yaği
Petrol bazli mineral yağlarin aksine kimyasal reaksiyonlarla ortaya çikarilmiş ileri teknoloji ürünü performansli motor yağlarina verilen genel ad.

Tank Bag
(ing.) Miknatis ve/veya kayişlar araciliği ile depo üstüne yerleştirilebilen fermuarli çanta

Tank Slapper
(ing.) Gidonun ani ve yoğun dengesiz salinim hareketi. Genellikle tümsekli bir viraj çikişindaki güçlü hizlanmalar sirasinda görülür. Gidon amortisörleri ile bu hareket kontol altina alinabilir.

Target Fixation
(ing.) Hedefe sabitlenme. Motosiklet sürücüsünün yol veya yol dişinda bir noktaya (nesneye) odaklanmasi ve bu noktaya (nesneye) doğru sürüş yönünün kilitlenmesi sonucu sürüş çizgisinin bozulmasi. “Nereye bakarsan oraya gidersin!”

T-Bone
(ing.) Motosikletin –genellikle- bir otomobile yandan vurmuş haline verilen ad.

Takometre
(ing. Tachometer) Motorun dakikadaki devrini gösteren ekran/gösterge.

Telelever
(Alm.) BMW tarafindan kullanilan ön amortisör sistemi. Öndeki iki çatalin içi yağ ile doluyken iki dirsek noktasi ile salincak görevi gören bir mekanizma vardir. Bunun sayesinde motosiklet ağir frenlemelerde ve çukurlarda ön tarafa dalma yapmaz.

Tork
(fr.Torques) Bir nesnenin ekseninden belirli mesafede uygulanan döndürme kuvvetine verilen addir. Örneğin bir somunu anahtarla açmaya çalişan bir operatör eğer 20 kgf’lik bir kuvvet uygulyor ise ve anahtar yük boyu 0,3 metre ise 6kgf-metre tork uygulandi denilir.

Trike
(ing.) Arkasi iki tekerlekli olan üç tekerli motosikletlere verilen genel ad. Motosiklet şasesi üzerine kurulur ve arka tekerlek sökülerek yerine otomobil dingili ve özel bir şanziman konulur.

Touring Bike
(ing.) Turlama motosikleti. Her ne kadar her motosiklet turlama için kullanilabilse de , genel anlam olarak az bakim gerektiren , çantali , büyük yakit tanki ve rüzgar korumasi olan motosikletlere verilen genel ad.

Tubeless
(ing.) şambrelsiz (iç lastik) lastik anlaminda kullanilir.(Yanliş kullanim : Dubleks)

Twin-Port
(ing.) iki egzoz çikişinin olduğu silindir kafasina verilen ad.

Valf
(ing.Valve) Bakiniz Supap.

V-Twin
(ing.) Konumlanmasi V şeklinde ve belli bir açida olan (45 , 55 , 60 vs..) motorlara verilen ad.

Viskozite
(Fr. Viscosité) Akicilik derecesi.Belli yoğunluk ve hacimdeki sivinin belli bir çaptan akma zamani ile ölçülür. Numaralar düştükçe akicilik artar (Su düşük , bal yüksek viskosdur)

Vuruntu
Detenasyon da denir. Yakit hava karişiminin bujinin ateşlemsinden önce kendi kendine tutşmasindan doğan düzensiz ateşlenmedir. Bunun sonucunda motorun verimi düşer ve vuruntu denilen sesler duyulur.

Wheelie
(ing.) Gazin (debriyaj yardimi ile de olabilir) belirli bir güçte kullanilmasi ile ön tekerleğin yerden kesilmesine verilen ad. Tekteker.

iki Zamanli
Pistonun her bir devrinde iki işlem yapmaktadir. Piston yukari hareketinde sikiştirma ve patlama, aşaği hareketinde ise yakit hava karişimin emme ve egzozu dişari atma.

Yağ Filtresi
Motorun yağini filtreden geçiren düzenek. Her motosiklet sürücüsü manuelde belirtilen periyodlarda yağ değişimi ile bu filtreyi değiştirmelidir. Aksi halde filtrede biriken metal parçaciklar motora hasar verebilir.

Yan Ayak
Motosiklet park pozisyonundayken soluna belli açida yatmasini sağlayan yardimci çubuk. Günümüzde birçok motosiklet yan ayak açikken ya çalişmaz ya da vitese atildiği anda durur.

Yan Çanta
(ing.Saddlebags) Motorun arkasinda her iki yana sarkan ve tutturulan sert malzeme(Plastik , aliminyum , fiber vs) veya deriden yapilmiş çantalar

Yolcu
Motosikletde sürücünün arkasinda yolculuk yapan kişi. Bknz. Pilyon

Zenginleştirici
(ing. Enrichener) Bknz. Jikle

Zincir Tahrik
Motor gücünün arka tekerleğe bir zincirle aktarilmasi.

Yazar: Uğur Karal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.