Honda CBR 250 R


Fonksiyonelliğin sportif ruhla birleşimi

Honda CBR 250 R  

Yeni CBR250R, 250cc motor hacimli motosikletlerin dinamizmini, CBR motosikletlerinin kalitesi, kullanışlılığı ve çarpıcı derecede çok yönlülüğe sahip yüksek performansıyla birleştiriyor. Sonuç; her sürüşü bir zevk haline getirmenin ve heyecan yaratmanın yanı sıra her görevi de yerine getirebilen bir motosiklet…

2013 CBR250r brochure-Yıllar geçtikçe, farklı motor hacimlerine sahip olan CBR motosikletleri; sportif motosikletin nasıl bir performans sergilemesi ve hissettirmesi gerektiğini gösterdi. Supersport bir motosikletin dinamikliğini çok yönlülük ve ulaşılabilirlik ile birleştirdi. Yeni CBR250R; usta sürücülerin performans, yeni başlayanların ise sürüş güvenliği ve kullanım kolaylığı taleplerini rahatlıkla karşılayabilmek için yaratıldı.

Tasarım

İçgüdüsel Sürüş Pozisyonu

Motosiklet tutkunları hafif ve küçük hacimli motosikletlerin düşük maliyet, yakıt verimliliği ve yol tutuşundan taviz vermeden, çekici stiliyle sürüş heyecanını doyasıya yaşamak isterler. CBR250R tüm bu istekleri karşılamak için hem görünüşü hem de sunduğu sürüş heyecanıyla büyük hacimli motosikletlerle rekabet edebilir.

Tasarımında açık bir şekilde hissedilen Supersports esintisi ile keskin hatlı grenaj, motosikletin ön bölümünden arka bölüme kadar devam eder.

CBR250R’ın daha kısa boydaki sürücülerin bile rahatlıkla ayaklarını yere koyabilmesine olanak sağlayan 784mm düşük sele yüksekliği ile sürücülerin kendini her an rahat hissetmesini sağlayarak sürücünün güveninin artırır, trafik sıkışıklığından ve diğer çevresel koşullardan kolayca sıyrılabilmesini sağlar.

CBR250R’nin çok yönlü ergonomisi sürücünün ilk bakışta ihtiyaç duyabileceği tüm bilgileri gösteren çok fonksiyonlu dijital göstergeler ile vurgulanmıştır. Hız, motor devri, motor harareti, yakıt seviyesi, zaman ve kilometre ölçer rahatlıkla görülebilmektedir.

Performans

Güçlü ve etkili yeni motor tasarımı

Yeni CBR250R’nin kalbi tümüyle yeni olan tek silindirli sıvı soğutmalı motorudur. 4 subaplı SOHC özellikleri ile bu yeni motor, tork üzerinde sürekli bir odak oluşturarak geliştirilmiştir. İç sürtünmeyi en aza indirgeyerek, hem performansı hem de hareketli parçaların sayısı en az sayıda tutulduğu için sıra dışı yakıt ekonomisini arttırmaktadır. 8500 devirde 26.4PS maksimum gücü, düşük devirlerde ürettiği yüksek tork ile sürüş performansını belirgin şekilde iyileştirmektedir.

CBR ailesindeki tüm modellerde olduğu gibi, CBR250R da esnek güç üretimi ve mükemmel yakıt ekonomisi için Honda’nın geliştirmiş olduğu PGM-FI yakıt enjeksiyon sistemini kullanır. Silindire sürekli ideal yakıt-hava karışımının sağlanması için Elektronik Kontrol Ünitesi motosikletin elektronik ateşlemesi ile birlikte çalışır. Sonuç ise her şeye sahip bir motor. Bakımı kolaylaştırmak amacıyla, CBR250R, bakım masraflarını daha da azaltan harici bir filtre ile donatılmıştır.

Teknik Özellikleri

Motor Sıvı soğutmalı, 4-zamanlı, 4 sübaplı, DOHC, sıralı tek silindirli
Motor hacmi (cc) 250
Silindir çapı x strok (mm) 76 x 55 mm
Sıkıştırma oranı 10,7 : 1
Yakıt sistemi PGM-FI Elektronik Yakıt Enjeksiyon Sistemi
Maks. Güç (kW@dev/dak) 19,4/8.500 (26,4 PS)
Maks. Tork (Nm @ dev/dak) 23,8/7.000
Ateşleme Bilgisayar kontrollü, dijital transistörlü, elektronik avanslı
Çalıştırma Elektrikli
Şanzıman 6 vites
Güç aktarımı O-ring zincirli
Boyutlar (UxGxY) (mm) 2.035 x 720 x 1.125 mm
Tekerlekler arası mesafe (mm) 1.370 mm
Sele yüksekliği (mm) 780 mm
Yerden açıklık (mm) 148 mm
Yakıt kapasitesi (litre) 13 lt. (yedek dahil)
Tekerlekler
Ön 5 kollu alüminyum döküm
Arka 5 kollu alüminyum döküm

Ortalama Yakıt Tüketimi
3.05 – 3.27
lt / 100 km.

Yakıt sarfiyat verileri lt/100 km. şeklindedir. Bu veriler sürücülerden, dergi ve makalelerden veya diğer yayınlardan derlenmiştir.
Her sürücü kullanım şekline, aksesuarlarına ve modifikasyonlarına bağlı olarak farklı değerler elde edebilir.

RENKLER
GALERİ
AKSESUARLAR

 

 

Yazar: Uğur Karal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.