Bayramda Çocukları Nasıl Sevindirelim

7929201514_7cfb19d918_c1

Günümüzde Hepimizin yakındığı konu aynı. Bayramları eskisi gibi yaşayamadığımız… Bayramlar tatille eş anlamlı olduğundan beri ne akraba ziyaretleri var artık ne de harçlıklarla sevinen çocuklar.

Gelin bu bayram bir değişiklik yapalım ve ortak değerlerin kuşaktan kuşağa devam etmesine katkıda bulunalım. Hoş sürprizlerle çocuklarımıza eski bayramları yaşatalım.

ONA YENİ KIYAFETLER ALALIM 
Çocuklarımızın bayramları ileride özel olarak anımsamasına yardım edelim ve ona eskiden büyüklerimizin bize yaptığı gibi yeni kıyafetler alalım. Bayram gününe kadar da giymesine izin vermeyelim.

HEDİYELERİ HAZIRLAYALIM 
Tıpkı eskisi gibi bayramda çocukları sevindirmek için küçük hediye paketleri hazırlayalım. Bu, birkaç şekerleme olacağı gibi küçük oyuncaklar da olabilir. Eskiden bayramlarda çocuklara mendil hediye edilir, içlerine de harçlık sıkıştırılırdı. Harçlıklar her zaman çocukları sevindirmiştir. Artık kumaş mendiller kalmadı ama çocukların beğenebileceği desenlerde (masal kahramanlı da olabilir) bandanalar seçip içlerini bozuk paralarla doldurup kurdelelerde süsleyerek hem size özel hem de zarif seçenekler yaratabilirsiniz.

YARDIMA MUHTAÇ ÇOCUKLARI UNUTMAYALIM 
Bayramlar aynı zamanda yardımlaşma için iyi bir fırsattır. Bunu göz ardı etmeyelim ve çevremizdeki yardıma muhtaç çocukları yeni kıyafet alarak, yemek yedirerek, hatta durumumuz elveriyorsa eğitimini üstlenerek sevindirelim.

AKRABALARIYLA TANIŞMA FIRSATI VERELİM 
Ortak şikayetlerimizden biri de yeni kuşağın birbirini neredeyse hiç tanımadığı. İşte fırsat! Önceden haber vermeye gerek duymadan uzak, yakın akrabalarımızın kapısını çalalım ve küçük de olsa bir hediyeyle onları mutlu edelim. Çocukların kaynaşması için akraba ziyaretlerine en azından bir saat ayıralım. Zannettiğimiz gibi çocuklar ev gezmelerinden çok uzun süre kalmadığımız sürece sıkılmıyorlar, yeni bir ortam onlara her zaman cezbedici geliyor.

BİRLİKTE VAKİT GEÇİRELİM, EĞLENELİM 
Bayramlar çocuklarımızla her zamankinden daha fazla vakit geçirmek için harika bir zaman. Bu zamanı iyi değerlendirelim ve onlarla doyasıya vakit geçirelim. Uzmanlar birlikte zaman geçirmenin onun yanında olmak anlamına gelmediği, hem onları sevindirecek hem de faydalı olabilecek aktivitelere yer verilmesinin doğru olacağını söylüyor. Hava sıcak diye bütün günü evde oturup TV seyrederek geçirmektense, onlara unutamayacağı bir gün yaşatalım. Örneğin eski bayramlarda olduğu gibi birlikte lunaparka gidebilir, hobi alanlarda vakit geçirebilir ya da bayramda yapılan özel etkinliklere katılabiliriz.
Bilime meraklı çocukları da unutmamak gerek. Çeşitli zeka oyunlarının, göktaşı, gökevi, balina iskeletlerinin bulunduğu bilim merkezleri çocuklarımız için unutulmaz bayram hediyesi olabilir.

ONU YÖNETMEN YAPALIM 
Unutulmaz bir bayram için eline küçük bir kamera verelim ve onu yönetmen ilan ederek ilgisini çeken her şeyi kaydetmesini isteyelim. Böylece hem ona bir sorumluluk yüklemiş hem de içindeki sanatçı ruhu ortaya çıkarmış oluruz.

Yazar: Uğur Karal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.