Uykusuzluk şişmanlatıyor…

Evet Yanlış görmedin uykusuzluk şişmanlatıyor.. Bir şişman olarak bu habere çok şaşırmıştım 😀


Yetersiz uyku insanı bitkin düşürüyor, bağışıklık sistemini de etkileyerek daha çabuk hastalanmanıza neden oluyor.Bunun yanında az uyumak vücudu olumsuz şekilde etkilerken, size kilo olarak geri dönüyor.

Case Western Reserve Üniversitesi’nde 68 bin kadın üzerinde yürütülen araştırmada, geceleri 5 saatten az uyuyanların daha fazla kilo aldıkları ve günde 7 saat uyuyanlara göre obez olmaya daha çok yatkın oldukları tespit edildi.

Gecede 7-9 saat uyuyanlarla karşılaştırıldığında uykusuzluk sorunu yaşayanların, yüzde 70 oranında obez olma eğiliminde oldukları kaydedildi. Uykusuzluk ve obezlik arasındaki dengenin leptin ve grelin isimli iki hormon tarafından sağlandığını belirten araştırmacılar, “Leptin vücutta enerji fazlası olduğu zaman iştahı keserek yemeyi durdurmamızı sağlarken, ghrelin ise tarafından mide boş olduğunda mide tarafından salınarak açlık hissini tetikliyor” dediler.

İlginç bir deneyim olmuş..
Bir kişi uykusuz kaldığında, leptin seviyesi düşerken, grelin seviyesi ise artıyor. Leptin seviyesi düşünce de beyine vücudun aç olduğu sinyali gidiyor. Uzmanlar, uykusuzluk çekenlerin ertesi güne daha aç uyandıklarını ve doymak için daha fazla yemek yediklerini söylediler.

Ayrıca, iyi uyuyamayan insanların meyve sebze yerine daha çok abur cubur ve tatlıya yöneldikleri, bu yiyeceklerin de vücuda yağ ve kilo olarak geri döndüğü açıklandı.

Yazar: Uğur Karal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.