Şans Bambusu Bakımı, Yetiştirilmesi, Anlamı

Bu çiçekler hem kendi şahsına münhasır bir takım şanslara, hikayelere ve özelliklere sahip, hem de bunları dikkate almayan ama dekoratif görüntüsüne hayran olanların evlerini süslemeye gönüllü, kaprissiz, sakin, uyumlu, akıllı çiçeklerdir.

Bu çiçekler hem kendi şahsına münhasır bir takım şanslara, hikayelere ve özelliklere sahip, hem de bunları dikkate almayan ama dekoratif görüntüsüne hayran olanların evlerini süslemeye gönüllü, kaprissiz, sakin, uyumlu, akıllı çiçeklerdir.

Bunların bazıları suyu çok sever, bazıları bol güneş ister, bazıları nemden ölür, bazıları soğuğa gelemez derken her birinde bir kaprise , bir naza rastladık açıkçası. E haliyle, çiçek tabi bu.. Karakterini kadından almış;

kapris de yapacak,

nazlı da olacak,

ilgi de isteyecek.

Şimdi ise sizi tüm bu kaprislerden nazlardan uzak, muhteşem bir çiçekle tanıştırıyoruz. Gerçi çoğumuz biliyordur, birçok eve şans getirmesi dilenerek alınmış, hayaller, umutlar ona bağlanmıştır.

Ölümsüz olduğuna inanıldığı için midir, yoksa gerçekten uzun ömürlü olduğundan mıdır bilinmez, yalnızlığı sevmeyen ya da terk edilmiş hissini yaşamak istemeyenlerin en yakın dostu, en kadim ev arkadaşı da oluvermiştir bu çiçek.

Bambulardan bahsediyoruz, nam-ı diğer Şans Bambusu efendim..

Bu çiçekler hem kendi şahsına münhasır bir takım şanslara, hikayelere ve özelliklere sahip, hem de bunları dikkate almayan ama dekoratif görüntüsüne hayran olanların evlerini süslemeye gönüllü, kaprissiz, sakin, uyumlu, akıllı çiçeklerdir.

Ne –çok su–ister,

ne –illa güneş göreceğim– der,

ne –yerimi beğenmedim– der,

nereye koyarsanız orada duran, iki tatlı söze çiçekler açan, ilgi gösterirseniz mutlu olan ama göstermezseniz küsmeyen, karakteri sağlam bir çiçektir.

15 günde bir suyunu değiştirseniz, ona yeter.

Şayet evde herhangi bir çiçeği yetiştiremediğini düşünen, bu konuda kendine olan güvenini kaybetmiş biri iseniz, bambu size özgüveninizi yeniden kazandıracaktır, zira kendisini öldürmek oldukça zordur, hatta bazı ülkelerde ölümsüz olduğuna bile inanılır.

Anavatanının Uzakdoğu olduğuna inanılan bu çiçek, kendi adına bir takım sembolik özelliklere sahiptir.

 • Hindistan’da dostluk,
 • Filipinler’de ise bol şans
 • Çin’de uzun bir ömür, mutluluk ve bolluk

getirdiğine inanılan bir bitki imiş.

Bu nedenle evlerinde ya da yaşam alanlarında en az 3 adet bambu bulundururlarmış.

Sayılarına göre de anlamı değişen bu çiçek,

6 adet olursa başarı ve refah,

7 adet olursa sağlık,

8 adet olursa ölümsüzlük,

10 adet olursa da mükemmeliği simgelermiş.

Bu hoş ve kaprissiz çiçekle evinize ne denli şans, huzur, para gelir bilemeyiz ama sizi mutlu edeceği ve evinizin havasını değiştireceği kesin. Şayet herhangi bir çiçeğe uzun süreli bakamıyorsanız, bambu alarak ona bir şans tanıyın, eminiz o da size tanıyacak.

Şans Bambusu Bakımı 

1- Şans Bambusu Nereden Alınır?

Evinizde veya ofisinde şans bambusu yoksa çiçekçilerdenyapı marketlerden diğer adıyla Dracaena Sanderiana olarak bulabilir ve satın alabilirsiniz.

Sağlıklı Lucky Bamboo Nasıl Seçilir?

Sağlıklı bir şans bambusu satın almak, bitkinin hem daha kolay bakılmasını hem de uzun ömürlü olmasını sağlar. Satın alırken birkaç önemli noktaya dikkat etmeniz gereklidir.

 • Canlı yeşil renkli olmalı,
 • Bitki üzerinde herhangi bir leke, sararma ve morluk bulunmamalı,
 • Yapraklarının uçları kurumamış ve sararmamış olmalı.
 • Kokladığınızda ekşi bir kokusu olmamalı. Ekşi koku, bitkinin sağlıksız olduğunu gösterir.
 • Toprağının nemini kontrol edin. Ne çok kuru ne de çok sulanmış olmalı.
 • Toprağın gübrelenmiş olup olmadığını yetkiliye sorun.

2- Şans Bambusu Nasıl Dikilir?

Şans bambusu bakımı, suda ve toprakta olmak üzere 2 şekilde olur.

Suda Yetiştirilen Şans Bambusu:

 • Ayakta, su içinde büyüyen bir şans bambunuz var ise uygun bir saksıda çakıl taşları ile dik durmasını sağlamanız gerekir.
 • Bitki köklerinin tabanını kapsayacak kadar yeterli su eklemeli, çürümeyi önlemek için hafta 1 defa su değiştirmelisiniz.
 • Saksı içini ve çakılları belirli aralıklarla yıkamanız, bitkinizin uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Toprakta Yetiştirilen Şans Bambusu:

 • Gübreleme işlemini periyodik olarak (ayda 1) az miktarda yapmalısınız.
 • Şans bambusunun fazla suya ihtiyacı yoktur. Bu yüzden haftada 1 sulama yapmalısınız.
 • Toprağının kuru ve çok nemli olmamasına dikkat etmelisiniz.

3- Şans Bambusunu Nereye Koymalı?

 • Şans bambusu için en ideal yer, güneş ışığına direkt maruz kalmayan aydınlık ve parlak alanlardır.
 • Şans bambusu 18-30 derece sıcaklık arasında muhafaza edilmelidir.

4- Lucky Bamboo Nasıl Kıvrık Büyütülür?

Şans bambunuza kıvrık bir şekilde uzamasını istiyorsanız;

 • Uçlardaki genç sapların etrafına tel dolayabilirsiniz,
 • Karton kutunun altına şans bambu geçecek kadar delik açın, üzerine yerleştirin. Bambunun uçları ışığa doğru kıvrılmaya başlayacaktır.

5-Yaprak ve Gövde Bakımı Nasıl Olmalı?

Yapraklarda sararma, kuruma gibi durumların oluşması bitkinin yeteri kadar sulanmadığının, gübresinin veya toprağının fazla oluşunun ve direkt güneş ışığına maruz kalmasının sonuçlarından biri olabilir. Bitkinizin sağlıklı büyümesini istiyorsanız ölü ya da sararmış yaprak ve gübreleri budama makasıyla nazikçe kesmelisiniz. Ayrıca biraz sirkeli pamuk ile budamayı yaptığınız bölgeyi sterilize edebilirsiniz.

6- Şans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?

 • En uzun sapın dibindeki yaprakları temizleyin,
 • Steril bir bıçak veya makas yardımıyla sapından yarım cm bırakarak kesin,
 • Temiz, arıtılmış bir suyun içerisine koyun. Ara ara suyunu değiştirerek 2 ay kadar gölgede muhafaza edin.

7- Bambu Bitkisi Nasıl Bir Arada Tutulur?

Sapları bir arada tutmak için organik bir ip ile bağlayabilirsiniz. Aynı zamanda şans bambunuz daha dekoratif bir görünüme sahip olacaktır. Detaylara şuradan ulaşabilirsiniz.

Bambu Bitkisi ve Diğer Kullanım Alanları

Botanikteki adı Bambusoideae olan bambu, buğdaygiller familyasına ait ve 1.200 adet alt familyası olan ve her biri birbirinden farklı görünen egzotik bir bitkidir. Güneşi ve suyu çok seven bambunun en büyük cinsi 80 cm kalınlığa ve 38 metre uzunluğa kadar çıkabilir.

Bambu Çin’de uzun ömrün, Japonya’da dürüstlüğün ve temizliğin, Hindistan’da ise dostluğun sembolüdür. Şans getirmesi için Filipinler’de çiftçiler tarlaların yanına bambu dikerler, Japonlar da yılbaşında kapıların iki yanına ‘kodamatsu’ adı verilen birbirine bağlanmış bambular koyarlar.

Pandaların çok severek yediği bambuların, ofis ve evlerimizde dekoratif olarak kullanmamızdan başka, sert ve dayanıklı yapıda oldukları için daha birçok kullanım alanı bulunmaktadır.

Bambunun kullanım alanları

Yiyecek

Bazı bambu türlerinin küçük fidanları ve tohumları sebze olarak yenebilir ya da sirke içinde turşusu kurulur. Bambu turşusuna ‘Atchia’ denir. Bazı bambu türleri de ilaç olarak kullanılır; saç, tırnak, kemik için faydalıdır ve depresyonu önlemeye yardımcı olur.

İnşaat Malzemesi

Hafif ama dayanıklı olan büyük bambu türleri, eskiden Güneydoğu Asya’daki köylerde evleri inşa etmek için kullanılırdı. Suya dayanıklı olduğu için deniz ve nehir taşımacılığında da kullanılırdı. Siam kentinin yarısı bambudan yapılmış sandalların üzerindeki evlerden oluşurdu. Bambudan kilometrelerce uzun su boruları yapılırdı.

Tekstil

Bambu liflerinden üretilen anti-bakteriyel kumaşlar bulunmaktadır.

Bahçe süslemesi

Çin’de bahçe düzenleme kültürünün temel bitkisi bambudur. Bahçeyi güzelleştiren bir bitki olarak Avrupa’da da yayılmaya devam etmektedir. Avrupa’da satılan bambu cinsleri -20 derece soğukluğa bile dayanıklıdır.

Ev eşyası

Bambudan mobilya gibi dayanıklı eşyalardan sepet, perde, çatal, kaşık, bıçak, tabak, bardak, şapka, balık tuzağı, çuval, cekete kadar benzer küçük ve kullanışlı, aynı zamanda doğa dostu olan eşyalar yapılabilir.

Müzik aletleri

Japonların müzik kültüründe sıkça kullanılan ‘shakuhachi’ adlı flüt bambudan yapılır. Çin, Tahiti ve Yava gibi ülkelerde kullanılan çoğu flüt ve bazı telli ve vurmalı çalgılar da bambudandır. Brezilya’nın ünlü Capoiera dansı esnasında çalınan ‘berimbau’ adlı müzik aletinin ana maddesi de bambudur.

Silah

Bambu, hafif ama sert yapısından dolayı silah yapımına çok uygundur. Vietnam Savaşı’nda Amerikalı askerlerin en büyük korkusu bambudan yapılmış ok,  mızrak ve tuzaklar olmuştur. Japon samurayların da kullandıkları etkili yayları ve ‘shinai’ adlı silahları bambudan yapılmaktadır.

Kağıt

Çin ve Jamaika gibi bazı ülkelerde bambudan kağıt üretilir. Bazı bambu türlerinden de cila maddesi yapımı için kullanılan bir toz çıkarılır.

Kaynak: wikipedia

Yazar: Uğur Karal

1 thought on “Şans Bambusu Bakımı, Yetiştirilmesi, Anlamı

  Scannerlxd

  (Ara 11, 2020 - 14:59)

  monuments related to deep

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.